1. DEN (15)

28.01.2018

(SOBOTA 27. LEDNA 2018)

Ani čtrnáctka v pořadí prvních dnů mé výzvy 21 dnů bez stížností nebyla šťastná. Teda - co je to šťastná? Kdybych to celé zvládl na první pokus, za prvních 21 dnů, tak už jsem měl dneska konec, neměl bych o čem psát a vy byste si právě teď četli nějaké nářky z profilu někoho jiného. Nebo on-line zpravodajství, čili další negativistické novinky. Tak ještě že pokračuju :)

Život bez stížností

on-line deník z plnění výzvy 21 dnů bez stížností

Nevím, jak to máte zařízené vy. U nás je sobota bez dětí (vždy každý druhý víkend) obvykle klidná a flákací. Dlouho spát nemůžeme, to nám Eliška nedovolí ani o víkendu. Ale máme takový volnější režim. Nikam se nespěchá, poklízíme doma, občas něco na zahradě, v klídku si uvaříme, Liška jde po obědě spát, my někdy s ní. No a odpoledne pak jezdíváme nakoupit, nebo se projít někam po okolí.

Mimochodem. My bydlíme v Praze-Kyjích. A já tu asi před dvěma roky kousek od nás objevil místa, o kterých bych ANI NÁHODOU neřekl, že jsou v Praze, kdyby mě tam někdo naslepo vysadil, nebo mi je ukázal na fotkách.

Schválně - tipli byste si, že je to focené v hlavním městě?

No řekněte sami, copak si v takové kráse může někdo stěžovat? :-)

Odpovím si sám. Nemůže! Proto jsem taky (asi) ten dnešní den zvládl bez zaváhání. Jasně, zase jsem se asi třikrát na poslední chvíli zarazil a rychle přešaltoval na jazyk jiná slova, než jsem měl automaticky v úmyslu. Ale stihl jsem to, navíc naprosto vědomě, z čehož mám o to větší radost.

To je zvláštní. Místo aby mě těšily dny, kdy si nestěžuju zcela automaticky, mám větší radost z těch, které si vybojuju. Kdy jsem byl třeba jen blizoučko k tomu, aby mi nějaká ta stížnost ujela, ale já ji v poslední vteřině uštípl drápky!


Když je dneska ta sobota (i když vy to čtete nejdřív v neděli), tak mám i trochu víc času na dokončení mého buddhovského mudrování.

Zvláštní vážně je, jak se všechny ty dobré rady pro šťastnější život bez stížností podobají, jak se doplňují. Holt to asi budou dobře ověřené tipy, které fakt fungují. Proč by to jinak psal Buddha, české bulváry, zahraniční psychologické a esoterické weby... Skutečně. Prolezl jsem asi třicet serverů, které spolu navzájem nemají vůbec nic společného. A na všech je prakticky totéž, jinými slovy, co vám teď vyprávím já.

Buďte jako první u toho

Přihlaste se k odběru mého on-line deníku. Každý den vám emailem pošlu odkaz na nový článek dřív než ostatním.

Kéž by to alespoň jednomu z vás pomohlo. Asi před týdne mi poslal krásnou povzbuzující zprávu kamarád Jožin z Jižní Moravy. A že prý si život bez stížností zkouší zatím tak nějak nanečisto, na zkoušku. A že mu to zatím moc nejde.

Napadlo mě přitom, že bych pro vás mohl sestavit takový mikrokurz. Abych vám pomohl se v začátku zorientovat.

Zaměřil bych se v něm jen na nejčastější podoby stížností, se kterými se denně setkávám a které mnozí ani za stížnosti nepovažují. Možná budete sami překvapení. Co říkáte?

Začnu s tím v pondělí. Takže vy si první část přečtete v úterý 30. ledna.

Tipy od Malého Buddhy (3)

7. Buďte bílou vránou i černou ovcí

Jděte příkladem ostatním negoušům. Nijak násilně. Jen až se příště dostanete mezi lidi, kteří si budou navzájem na něco stěžovat, vystupte z řady. Vložte se nevtíravě do hovoru a odveďte téma jinam, k něčemu veselejšímu, pozitivnímu. Co všem přeladí mysl na plusové kmitočty.

A nebo, pokud si na to netroufáte, nebo se to společensky nehodí, zůstaňte alespoň zticha. Buďte bílou vránou a nestěžujte si. Buďte černou ovcí. Šťastným odpadlíkem ze stáda nešťastných.

8. Zastavte a nadechněte se

Vypněte, odpočiňte si a pak jděte dál. Dokud jste ve stresu a pod tlakem, stížností se nezbavíte. Je to, jako by vaše pozitivita byla neustále zavřená v papiňáku pod kusem flákoty.

Vypněte telefony, odpojte zvonek u dveří a pořádně se vyspěte. Vezměte si den volna a jeďte někam, kde to máte rádi. Udělejte si čas na oblíbený film. Zajděte si zaplavat, nebo do sauny. Nechte si udělat nový účes, proběhněte se kolem domu, kde bydlíte.

Prostě udělejte cokoli, co vám pomůže uvolnit se, přestat myslet na všechno, co vás tíží. Dobijete si baterky. A dost možná vás při tom napadne spousta myšlenek, které vám pomůžou získat opět nadvládu nad svým životem a nad svou myslí.

9. Jděte za svou hvězdou

Opravdu děláte v životě to, co vás těší, baví a naplňuje? Nebo si právě na to, čemu věnujete nejvíc času, stěžujete nejčastěji?

Vím, vypadá to tak formálně. Ale pomáhá to. VEZMĚTE SI PAPÍR A TUŽKU a udělejte si seznam činností, které vás těší. Z čeho máte spontánní radost.

Možná přijdete na to, že je nejvyšší čas udělat zásadní rozhodnutí. Takové, které vaším životem pootočí žádoucím směrem. Možná změnit práci, změnit kariérní cíle, změnit místo pobytu, vyměnit lidi, kterými se obklopujete...

Dokud většinu vašeho času požírají aktivity, na které si současně nejvíc stěžujete, bludný kruh negativity vás ven nepustí.

10. Přestaňte sami sobě lhát

  • Chcete žít ve stresu, plní stížností a nespokojenosti mezi stejně nešťastnými?
  • Nebo šťastní, spokojení s životem, obklopení stejně pozitivně naladěnými lidmi?

Vyberte si! Je to svobodná volba každého z nás, nikoho jiného. A myslete na to, kdykoli otevřete pusu a chcete něco říct.

Každým slovem totiž přivoláváme svoji budoucnost!

Inspirováno serverem TinyBuddha.com

Když si to tak po sobě čtu, vidím, že mám sám se sebou ještě hodně práce. Navzdory stovkám hodin, kdy jsem se školit a vzdělával, navzdory tisícovkám hodin, kdy jsem já pomáhal jiným, stále vidím své rezervy.

To mě žene dopředu. Pořád je na čem pracovat.