1. DEN (18)

04.02.2018

(SOBOTA 3. ÚNORA 2018)

Projevil u vás někdy Ježíšek, Santa Klaus, nebo Děda Mráz (nevím, kdo vám nosí dárky) smysl pro humor? U mně ano a rád se o to s vámi podělím. Ostatně - humor potřebuju jako sůl, už po osmnácté začínám s plněním své výzvy 21 dnů bez stížností od nuly.

Život bez stížností

on-line deník z plnění výzvy 21 dnů bez stížností

Ježíškova poťouchlost

Poslední Vánoce obohatily moji domácí knihovnu o čtyři zajímavé knížky. Jednu z nich už dobře znáte, protože s její pomocí se pokouším vyřadit ze svého života stížnosti. Svět bez stížností.

Kromě toho se to ale tak zajímavě sešlo, že jsem dostal knížku Stop průměrnosti aneb Jak uspět ve světe, který oceňuje jednotvárnost. Zajímavé dílko o tom, jak vystoupit z řady a prodat světu svoji jedinečnost a originalitu. Těším se, až se do ní začtu víc.

Možná z toho taky vzejde nějaká "výzva" :-)


Dalším titulem pod jedličkou jsou zenové příběhy Oceán v kapce rosy. Velká porce východního přístupu k myšlení a ke světu. A jak jsem tak stihl nakouknout, je to hodně postavené na přijímání světa, jaký je. Bez stížností na to, že my jsme si ho představovali jinak.

No a třetím pozoruhodným "nejlepším přítelem člověka" je kniha s názvem Hygge - Prostě šťastný způsob života. Pokud vám to slovo stejně jako mně ještě před pár týdny nic neříká, pak vězte, že:

  • hygge (vysl. /: hükke :/) je skandinávský, hlavně dánský životní styl;
  • frčí to tam už několik století;
  • výraz hygge vzešel z dánštiny a dá se přeložit asi jako "pohoda";
  • jde o úplné vytěsnění všeho nepříjemného a otravného z života.

No a ta knížka pojednává o tom, z čeho se hygge skládá a jak se těch jednotlivých ingrediencí dobrat v reálném životě.

Na první nakouknutí musím říct, že jde o velice praktické a příjemné věci a že se do toho s radostí začtu víc. S o to větší chutí, že naše předloňská cesta karavanem okolo Dánska mi přinesla jen samé příjemné zážitky. Dánsko a Dánové jsou opravdu cool.


Celkově tak Ježíšek projevil velký smysl pro humor a zároveň velkou empatii. Protože kombinace těch čtyřech knížek mi vytvoří v nejbližších měsících v hlavě takový vítr, že pokud mě neodfoukne, tak se ještě budou dít věci! :-)

Ale zpátky na zem. Start do výzvy 21 dnů bez stížností si zopakuju nejméně ještě jednou.

Dneska jsem vykročil ze své nestěžovací ulity na parkovišti před Lidlem. Přišli jsme s nákupem k autu a zjistili, že nějaký šikula zaparkoval tak, že zablokoval výjezd nám, další dvěma autům a současně všem zatarasil průjezd uličkou.

Asi za 15 minut přiběhla dáma v kloboučku, v ruce svazek mrkví a nějaké pečivo. Usmála se, nasedla a odjela.

"No chápeš to, co to je za idiota, že se postaví tak, že nikdo další neprojede?"

postěžoval jsem si Janě na vedlejší sedačce. A přendal si náramek.

Život bez stížností jako lék

Víte ža nám stěžování nejen komplikuje, ale dokonce zkracuje život?

Jak už jsem vám říkal, hledám po internetu další zajímavosti. Jednou z nich je článek publikovaný 3. února 2014 (tedy přesně před čtyřmi roky) na serveru Medlicker.

Popisuje sedm účinných způsobů, jak a proč si přestat stěžovat. Zajímavé na tom je, že tentokrát je autorem student medicíny :-)

Nabízím vám přežvýkaný obsah toho článku.

Buďte jako první u toho

Přihlaste se k odběru mého on-line deníku. Každý den vám e-mailem pošlu odkaz na nový článek dřív než ostatním.

"Neustálé nadávání na poměry není normální, protože negativní emoce ovlivňují naše duševní i fyzické zdraví," píše autor hned v úvodním odstavci. Což mě zaujalo a tak jsem četl dál.

Zjistil jsem, že "negativita a stres vedou ke zhoršení chronických onemocnění, jako jsou například cukrovka nebo astma", mají vliv na bolesti hlavy, kloubů a na deprese. 

No a pak následuje slíbené sedmero zásad pro šťastnější život bez stížností.

1. Dívejte se na svět pozitivně

Dívejte se na problémy vždy z té lepší stránky. Život, děti, práce, partnerský život - nic z toho obvykle nevyjde přesně tak, jak jsme si to vysnili. Je třeba přijmout to jako fakt.

Své potíže řeště pokud možno v zárodku, otevřeně a věcně. Pokud uděláte chybu, uznejte ji, pokud ne, braňte se.

Snažte se za všech okolností zaměstnávat svoji mysl pozitivními věcmi, i když máte zrovna náladu pod psa a máte chuť se vším praštit. Minulost hoďte za hlavu, poučte se z chyb a jděte dál.

2. Přizpůsobujte se

Jednou z mála jistot v životě je fakt, že všechno kolem nás se pořád mění. Některé změny nás bolí, některé těší. Ale lítostí a nadáváním nic nezměníme. Ok. Zanadávejte si sami pro sebe, vybrečte se a pak to navždycky pusťte z hlavy. Smiřte se s tou změnou snažte se na ní hledat cokoli pozitivního.

3. Ovládejte své myšlenky

Tohle se mi hodně líbí!

Minulost nezměníte a strach z budoucnosti je zbytečný. Stejně jako neustálé stěžování si na poměry či na nepřízeň osudu.

Věnujte maximum své energie ovlivnění vaší přítomnosti. Namísto "Sakra, zase musím vstávat do práce!" si ráno řekněte třeba "Tak co nového mi dnešek přinese?" a s úsměvem odkráčejte do koupelny. 

4. Buďte asertivní

Otavřeně sdělujte světu, kým opravdu jste, jaké máte potřeby, zájmy a jaké jsou vaše cíle. Pěstujte sebedůvěru. Naučte se neverbální triky, jakými jsou vzpřímený stoj, pevný stisk ruky a pohled do očí. Svoje myšlenky formulujte tak, aby vám druzí rozuměli, a ujišťujte se o tom, že vám správně rozumí. .  Mluvte srozumitelně a pokud možno v běžném tempu.

5. Nesuďte sebe ani druhé

Každý děláme chyby, to je jasné (a kdo ne, ať hodí kamenem, že jo?!). Přehnaná sebekritičnost je na nic, stejně jako přehané sebevědomí. Udělejte si jasno, v čem jste dobří, v čem lepší, než ostatní, a na tom pracujte. Odměňte se za každý krok dopředu, za každý úspěch. To, v čem tak dobří nejste, pokud možno přenechte druhým. A férově je pochvalte vždycky, když se jim něco povede. A vůbec - zaveďte upřímnou chválu druhých do svého běžného repertoáru. Kolegy chvalte za spolupráci, děti za školní úspěchy, sousedy za uklizenou společnou chodbu...

6. Buďte odpovědní

Své chyby uznejte. Chyby druhých na sebe nikdy neberte. Věřte si a respektujte sami sebe. Jen tak můžete dosáhnout toho, že vás i druzí budou respektovat a nebudou vás zneužívat.

Obklopte se lidmi, kteří se na svět dívají pozitivně a ne negativisticky.

7. Posunujte se dopředu

Každý narážíme na překážky. Ti úspěšní hledají způsoby, jak je překonat. Neúspěšní výmluvy, proč to dál nejde. I ta největší krize jednou skončí. P5estaňte o sobě pochybovat. Rozhodněte se a stůjte si za tím.

Opět ve spoustě věcí naprostá shoda s tím, o čem píše Will Bowen v knize Svět bez stížností, a čím si já v posledních týdnech procházím.

Tak snad tenhle text přijmete s pochopením a bude vám užitečný :-)

Že si první den výzvy 21 dnů bez stížností zopakuju právem, potvrdil večer.

"Sakra, kolikrát mám říkat, že špinavé nádobí patří v první řadě do myčky. Teprve pokud je plná, ho můžete nechat u dřezu. Kdo to má pořád po vás uklízet?"

obořil jsem se po večeři na dětičky. Jasně, jako rodič jsem v podstatě v právu. Ale určitě jsem to mohl podat jinak - a možná bych dosáhl víc.