2. DEN (4)

29.01.2018

(NEDĚLE 28. LEDNA 2018)

Víkend bez dětí a já se zase posouvám alespoň do druhého dne výzvy 21 dnů bez stížností. Je to náhoda, nebo nějaké znamení? Teda nic proti dětem, jsou to miláčci, ale občas aby měl našinec nervy ze železa a pusu na zámek :)

Život bez stížností

on-line deník z plnění výzvy 21 dnů bez stížností

Neděle nám začala netradičně brzo. To je tak. Kolem jedenácté hodiny musíme vyzvednout na chalupě v Jižních Čechách kamaráda, který tam je na zabijačce. Slíbili jsme mu to,. Je to kamarád. A navíc nám ukápne trochu od stolu :)

Ještě před tím se ale chceme zastavit v Praze u hrobu tchánových rodičů. Položíme jim tam věnec a kytici z jeho pohřbu. Připadá nám to symbolické, že se alespoň takhle zase po dlouhé době setkají.


Hádanka

Cesta na jih byla romantická. Zasněžená. A neuvěřitelně plynulá. Nedělní dopoledne jako by vyhnalo ze silnic všechny řidiče. Na místě jsme tak byli přesně v 10:58!

Dostali jsme malý oběd, Eliška skoukla hospodářství a zvířátka a chystali jsme se k odjezdu zpátky do Prahy, když jsem si ve sněhu všiml zajímavých stop.


Stížnosti a vztahy

Dneska jsem narazil na zajímavé téma.

Pročítám se dál a dál knihou Svět bez stížností a zaujalo mě, jak stížnosti a projevovaná nespokojenost ovlivňují mezilidské vztahy. A zejména pak vztahy mezi životními partnery.

Podle mého to moc hezky osvětluje citace z dopisu, který dostal Will Bowen od jednoho ze svých následovníků. 

Do výzvy 21 dnů bez stížností se zapojil i s několika kolegy z práce. Navzájem se povzbuzovali, sdělovali si zkušenosti, hecovali se...

Nejlepší změna se odehrála doma. Jednou večer jsme se s manželkou líbali v kuchyni a žena se mně zeptala:

"Všiml sis, že se poslední dobou víc líbáme?"

Zjistili jsme, že dřív jsem přišel z práce a hned si začal stěžovat na to, co zas ten den bylo v kanceláři, takže nás to oba rozladilo. Rozhodně to neprospívalo milostnému vztahu. Od té doby, co jsem chodil domů a na nic si nestěžoval, měli jsme oba večer lepší náladu a užívali si, že jsme spolu.

(citace z knihy Svět bez stížností)

Běh na dlouhou trať

Já jsem to zjistil sám na sobě, Will Bowen to má potvrzené svým příkladem i tisícovkami dalších následovníků.

Odstranění stížností z našeho života nějakou dobu trvá. Spoustu let jsme si tenhle nešvar vytesávali hlouběji a hlouběji do svých mozkových závitů. Jejich "přebroušení" proto nutně vyžaduje čas a úsilí. Bez toho to nejde.

Šnek se do archy dostane díky vytrvalosti.

(Charles H. Spurgeon, citace z knihy Svět bez stížností)


Ve vztazích to platí o to víc. Prostě musíte začít a vydržet. I když polezete vpřed šnečí rychlostí (abych se držel předchozího citátu), míříte k svému cíli. K životu bez stížností a nespokojenosti. K životu se svým partnerem, ne vedle něj!

Že jste na správné cestě poznáte mimo jiné podle toho, že si začnete všímat svých vlastních stížností. Že si je budete uvědomovat, i když je zatím ještě nedokážete zastavit. 

Pokud se tedy vydáte za mnou, prosím vydržte a buďte trpěliví!

Buďte jako první u toho

Přihlaste se k odběru mého on-line deníku. Každý den vám e-mailem pošlu odkaz na nový článek dřív než ostatním.

Ano, potvrzuji, že je to chvílemi hodně ubíjející. Sledovat, jak vám na kontě přibývají první dny jako korálky, jak se vracíte znovu na začátek třeba z osmého, patnáctého dně bez stížností, je - hlavně zpočátku - dost nepříjemné.

Říkáte si, jestli to vážně stojí za to. Že to nemáte zapotřebí, takhle se trápit. Že to vlastně až doteď nebylo tak špatné. Dobře to vím. Taky mě občas tyhle zbabělé myšlenky přepadají.

Ale už jsem na cestě jeden měsíc. Už jsem si na svoji výzvu zvykl. Je moje a už ji nepustím!

A hlavně - už jsem sám sebe přesvědčil, že to chci dokázat. Že chci stížnosti, nespokojenost a negativní nálady ze svého života navždycky odstranit. Protože vím, že to bude stát za to!

Pokud jste ve fázi, kdy si velmi přejete přestat si stěžovat, ale ono to nejde, netrapte se tím a vězte, že časem se vám to určitě podaří. Buďte trpěliví. Až to dokážete, čekají vás veliké změny a výhody.

(citace z knihy Svět bez stížností)

Blíží se minikurz

Ke vlivu stížností na partnerské vztahy se ještě vrátím v příštích dnech.

Už zítra vám nabídnu první díl slíbeného vlastního mini kurzu s pracovním názvem jak rozeznat nejběžnější stížnosti, kterých se pravděpodobně denně dopouštíte. A které denně slyšíte od druhých. A v něm se k tématu "stížnosti a vztahy" dostaneme znovu.

Takže ahoj zítra, dneska jsem to zvládl bez chybičky :)