Chyby v komunikaci? Málo pokory.

28.02.2012

Všichni se učíme komunikovat se světem od svých prvních krůčků. Jen co začneme vnímat svět kolem, vedeme s ním nepřetržitý dialog. Někdy více, jindy méně úspěšný. Ale krok za krokem vstřebáváme základní komunikační pravidla a vrýváme si je pod kůži. To je jistě skvělé. Současně je to ale prapříčina většiny problémů v komunikaci, s nimiž se později setkáváme. Proč?

Téměř každý z nás je totiž kvůli tomu přesvědčený, že právě ON má komunikaci v malíku. Vždyť už nás to učili rodiče, prarodiče, pan farář, kamarádi, Matka Příroda... A přece stále na každém kroku narážíme na "problémy v komunikaci", "nedostatky v komunikaci", "komunikační šumy", "komunikační bariéry", "komunikační neshody" a podobně. Všimli jste si?

Kde je zakopaný pes

Jsem toho názoru, že hlavním důvodem je nedostatek pokory. Schopnost uznat, že "mám(e) nedostatky v něčem tak banálním, jako je komunikace", je často považovaná za vážné osobní selhání a proto je vzácná jak trs šafránu. Samozřejmě že podobný přístup je nesmyslný. Každý máme své silné a slabé stránky. Komunikace je dovednost jako každá jiná a vyžaduje přípravu, trénink, zpětné hodnocení a nápravu chyb. Ostatně - viděli jste film Králova řeč? Vřele doporučuji.

Kudy na to

V první řadě jde o to, přiznat si, že Vy osobně, Váš tým, firma, Vaše oddělení v úřadě, nebo třeba Váš partnerský vztah negativně ovlivňují nedostatky v komunikaci. Už to je tak třetina vítězství a základní předpoklad k dalším zlepšením. Pak je třeba identifikovat, o jaké problémy se jedná a jestli jste schopni si s nimi poradit sami. Pokud jste si sami sebou jistí, zkuste to. Osobně doporučuji přinejmenším konzultaci s někým nezaujatým, s někým, kdo stojí vně Vašeho problému a má nadhled. Je přirozené, když chodíme na konzultace o svém zdravotním, nebo psychickém stavu k lékaři, či psychologovi. Stejně normální je, že se při problémech s komunikací obrátíme na profesionály.

Co Vám to přinese?

Pokud se budete prací na zlepšení své komunikace zabývat poctivě, už v poměrně krátké době bude tou hlavní změnou konec vymlouvání, proč něco nejde. Jako firma získáte větší kontrolu nad komunikací a procesy uvnitř i vně Vaší organizace. To Vám může přinést značné úspory nákladů a/nebo zvýšení efektivity a zisku. Jako soukromá osoba, získáte větší sebejistotu, zvýšíte svou cenu na trhu práce a schopnost zvládat v pracovním i osobním životě nejrůznější komunikační situace. A to nemluvím o dobrém pocitu z fungující komunikace v obou případech. Díky pomoci specialistů na komunikaci zlepšíte své komunikačních či obchodních dovedností, uděláte si analýzu účinnosti Vaší komunikace s okolím, připravíte si komunikační či marketingovou strategii a budete schopni cíleně budovat svou image a reputaci.

Stačí málo - přestat si lhát do kapsy a přiznat si - mám/máme problém a sami na něj nestačíme.