Co máš furt s tou komunikací?

14.04.2014

"Ty jsi jak posedlej! Co pořád máš s tou komunikací?"
"Nepotřebuju, aby mi někdo říkal, jak se mám chovat!"
"Komunikuju od narození, já se nepotřebuju něco učit!"

To jsou ukázky typických reakcí, se kterými se více méně pravidelně setkávám po celou kariéru. Jsou to typické reakce, dokazující, že dotyčný člověk nepochopil. A potvzující, že komunikací se musíme zabývat, mluvit o ní a učit se jí celý život.

Uznávám, jsem trochu "posedlej". Ostatně kdo z nás by nebyl, když se nějakému tématu věnujeme skoro celý profesní život, a baví nás.

Komunikace je klíč k úspěchu v osobním i profesním životě a je úplně jedno, co právě pro Vás tím úspěchem je. Naše schopnost komunikovat totiž ovlivňuje to, jestli jsme úspěšní a v pohodě, nebo se cítíme pod psa, zničení, utahaní a bez energie...

Když se nad tím zamyslíme...

Představte si nějakou Vaši rodinnou sešlost. Oslavu narozenin, výročí svatby, vánoční svátky... S jakými pocity na ní jdete? Jak moc se na ní těšíte, nebo naopak netěšíte?

A uvědomujete si, čím je to způsobené?

To, že je nám s někým dobře, přece dělá především naše vzájemná schopnost komunikovat spolu. Komunikovat takovým způsobem, že je nám spolu dobře. Že se na sebe těšíme. Že jsme zvědaví na názory toho druhého, i když jsou třeba úplně jiné, než naše!

A co vaše práce - těšíte se tam každý den?

Nechme stranou, že by možná většina z nás byla nejraději rentiéry, do práce nechodila a měsíc co měsíc dostávala na účet potřebný obnos. Vezměme to realisticky. Jaké vztahy panují u Vás v práci? Mezi Vámi a Vašimi kolegy, Vašimi kolegyně? Jaké vztahy mezi sebou mají oni? Těší Vás a naplňuje, i po stránce vztahu s kolegyněmi a kolegy, Vaše práce?

A co Vaši nadřízení, nebo podřízení? Jak spolu vycházíte? Co se Vám honí hlavou, když za nimi jdete třeba s prosbou o pomoc?

Je to Vaše a jejich schopnost komunikace, co vytváří pracovní a mezilidskou pohodu, nebo dusno k nepřežití. Schopnost zvládnout rozdílné názory, postoje, životní hodnoty, rozdílné postavení... a vyřešit i různé krizové chvilky.

Potřebujete něco zařídit. Na úřadě, v autoservisu, u plynařů, u lékaře...

Nechce se Vám do toho. Očekáváte potíže, arogantní jednání, obáváte se konfliktu a možná i pocitu ponížení, že to nezvládnete. Jste zpocení, jen na to pomyslíte. Čím můžete podpořit svoje vyhlídky na úspěch? Především správnou a účelnou komunikací!

A na základě čeho vlastně funguje Vaše firma?

Co pořád dokola děláte Vy, Vaši nadřízení, majitelé firmy, její nejvyšší zástupci? Bez přestání komunikujete s okolním světem. S klienty, dodavateli, obchodními partnery, úřady, občany...

O tom, jestli máte dost zákazníků, rozhoduje Vaše schopnost komunikace s nimi. Musíte je umět najít, pochopit, správně oslovit a pak se postarat o to, aby byli rádi, že jste je oslovili právě Vy a ne konkurence. I to je komunikace!

Vrtá Vám hlavou, proč mají druzí "větší štěstí" než Vy? Proč druhým se jejich sny plní, a Vám ne? Proč berou za stejnou práci větší plat, než Vy? Co myslíte, jak velkou roli v tom hraje schopnost ve spránou chvíli komunikovat způsobem, který odpovídá situaci?

Dokonce i když chcete okouzlit a "sbalit" muže či ženu Vašich snů, spoléháte na svou komunikaci! Na svoji výřečnost, zábavnost, schopnost zaujmout, navázat kontakt, vybudovat a udržovat vztah... Klíčovou dovedností je opět schopnost ve správnou chvíli správně komunikovat!

Ano. Komunikace je posedlost.
Zvlášť když si uvědomíte, jak zásadní roli ve Vašem životě hraje! :)