Hnusný prasata svinský?!

09.06.2014

Omlouvám se za ten bulvární titulek. Půjčil jsem si ho z jedné z reakcí v internetové diskusi. O co jde.

Přečetl jsem si v novinách zprávu o cestě čtyř našich senátorů z výboru pro územní rozvoj do Jižní Ameriky. Byla to naprosto oficiální, plánovaná pracovní cesta.

Neumím posoudit, nakolik byla ta cesta pracovně úspěšná. Jeli za tamními politiky a jednali o možnostech pro naše podnikatele v Peru a pro Peruánce v Česku.

Mým tématem je komunikace

Proto mě zaujalo, jak kdo o téhle cestě informuje.

Jeden z účastníků, senátor Miloš Vystrčil z Vysočiny, měl celkem oprávněný strach, jaké nesmysly o jejich cestě budou novináři publikovat. A tak, přiznám se, že pro mě sympaticky, zveřejňoval pravidelně den co den informace o jejich programu na svých internetových stránkách.

Jenže mu to bylo houby platné!

V Česku prostě platí presumpce viny spojená se závistí a tak to po návratu senátor pořádně schytal. Dost výstižně to pak shrnul v rozhovoru pro Lidové noviny.

Že je komunikace s Peruánci dost specifická, stejně jako jejich některé komunikační a obchodní zvyklosti, to je fakt. Sám jsem se o tom nedávno přesvědčil na vlastní kůži. Podobně jako v Asii má tamní obchodní a diplomatický protokol svá osobitá pravidla, a kdo chce v Peru uspět, musí je prostě dodržovat. Držel se jich ostatně v minulosti, a i proto uspěl, Tomáš Baťa.

S Milošem Vystrčilem nemám nic společného. A znovu opakuji - nedokážu vyhodnotit, jaký přínos cesta našich senátorů bude mít. Schválila ji tři různá ministerstva, která mají - každé svým způsobem - naše státní kontakty se světem na starosti. Tak na tom asi něco bude.

Vadí mi ta apriorní podezíravost!

A novinářská neserióznost a bulvární manipulace.

Zatímco Novinky.cz o cestě informovaly myslím velmi korektně, takový Blesk (jak cituje Miloš Vystrčil) už udělal z pracovní cesty výlet. Čímž pochopitelně čtenářům podsouvá, že to byla zbytečná cesta a nesmyslně utracené peníze.

A server tn.cz patřící do skupiny TV Nova se už rovnou pustil bezmála do štvanici na zloděje.

A tak vlastně zhnusení senátora Vystrčila chápu.

Na straně jedné chceme od našich politiků otevřenost. A když už se k ní odhodlají, dáme jim za to hned přes prsty. Tak co vlastně chceme?

Neměli bychom si stejně, jako jsme kritičtí a podezíraví k politikům, posvítit i na média a novináře?!

Nikdo jiný nad námi nemá takovou moc!

Uvědomujete si, jak zásadně média formují naše myšlení a naše názory? Jak zásadně ovliňují, co si o světě kolem nás myslíme? Jak moc nám tím ovlivňují životy? A jak málo nám z toho skládají účty?!

Když se tedy vrátím ve své úvaze na začátek, ptám se: KDO jsou vlastně "hnusný prasata svinský", do kterých nadávají čtenáři senátorům v internetové diskusi?