Jak se prosadit

05.05.2014

Rád bych se s Vámi podělil o příběh se šťastným koncem.

Začalo to před pár týdny emailovou prosbou o pomoc. Pan Tomáš se trápil tím, že je ve společnosti tak trochu za outsidera. Je prý málo vtipný, když je řeč o věcech, kterým nerozumí, úplně vypadává z komunikace a cítí se méněcenný.

Smutná skutečnost, která ale komplikuje život velké spoustě lidí. Jak se prosadit mezi ostatními, a to i mezi přáteli, když nám, jak se říká, "nebylo shůry dáno" ...

Tomáš se právě chystal na nějakou rodinnou sešlost a měl hlavu plnou obav, jakou že ostudu si tam zase uřízne. Čili situace zralá na okamžitou pomoc.

Z emailu bylo zjevné, že pan Tomáš o své slabině ví a je odhodlaný se jí zbavit. To pro mě byla klíčová výchozí informace. Přesto jsem své doporučení dával Tomášovi s určitou obavou. Osobně ho neznám a nevím jak je schopný reagovat.

Střih.

Uběhlo pár dní a pan Tomáš se ozval znovu. Nadšeně mi popisoval, jak si setkání užil, jak si s ostatnimi báječně popovídal a rozuměl, a jaký má sám ze sebe skvělý pocit. Prostě ZVLÁDL TO a děkoval mi za pomoc.

Tady bych mohl skončit konstatováním, že "kdo chce, dokáže obrovské věci". Ale vy jste nejspíš zvědaví, co že jsem to panu Tomášovi poradil.

5 kroků - Jak se prosadit

  • Buďte sami sebou. Když nevíte co říct, nebo se Vám nechce, mlčte.
  • Snažte se vnímat obsah konverzace, i když to není Vaše téma. A tu a tam třeba jen přikývněte, nebo zareagujte ve smyslu "Hmmm, zajímavé!", "To jsem netušil/a" a podobně. Bude to vypadat, jako že jste v obraze.
  • Když Vás něco opravdu zaujme, překvapí, nebo máte jiný názor, zapojte se do debaty. "To je zajímavé. Řekněte mi o tom víc!", "Opravdu? A já jsem myslel/a, že je to tak a tak.", nebo "To je zajímavý názor. Já si myslím, že ..." a podobně. A nechte zase mluvit ostatní.
  • Připravte si předem pár "únikových odpovědí", které využijete v situacích, kdy Vás druzí zaskočí. "Promiňte, myslel/a jsem právě na něco jiného, můžete mi to zopakovat?", "Na to nemám názor!", "Neumím okamžitě odpovědět. Dejte mi pět, deset, třicet minut, hodinu, den ...", "Hmmm, budu o tom přemýšlet!", "Nevím, co Vám na to mám říct, zaskočil/a jste mě..." apod.
  • A především BUĎTE SAMI SEBOU! Nesnažte se za každou cenu zapojovat do hovoru, když se Vám nechce. Ať jsou za hvězdy ostatní. A Vy je za to, když si to podle Vašeho názoru zaslouží, ještě veřejně pochvalte.

Zlomte vaz a napište mi v komentářích, jak se Vám daří prosadit se mezi ostatními.