Lobbying mezi Řípem a Radhoštěm

07.10.2008

(Marketing & Media, 2008) Pod slovem "lobovat" jsem si jako malý kluk představoval cosi jako "chytře přehodit". Přechytračit. Přečůrat. Pěkně česky... Vzpomínám na loby Ivana Lendla, Milana Orlowského, či fotbalistů Karla Poborského do sítě Portugalců a Antonína Panenky, který pokořil Němce Seppa Maiera. Až jsem si říkal, jestli jsme lobování nevymysleli my Češi, nebo alespoň Jára Cimman.

Naproti tomu "lobbying" z našich luhů a hájů určitě nepochází. Přesto - zdá se - u nás tento anglosaský výdobytek demokracie úplně zdomácněl. Lobuje totiž kde kdo - kromě lobistů také politici, podnikatelé, občanská sdružení, VIPky... Dokonce jistá paní Horáčková nedávno "lobovala" u lékaře za svou známou paní S., aby jí doktor předepsal nějaké léky.

V Česku se zkrátka lobuje na všech frontách a mít svého lobistu zdá se být stejně nevyhnutelné, jako mít svého lékaře, právníka, automechanika či psychoanalytika. Až se ptám, proč má pojem "lobista" u veřejnosti tak pejorativní nádech? Vždyť už od nepaměti sloužilo každému ke cti, když dokázal druhé přehrát chytrostí a vtipem...

Potíž je v tom, že se nám z "přečůrávání" stalo "vyčůránkovství". A zatímco lobbying v původním smyslu je komunikační disciplína nanejvýš gentlemanská, lobování počesku je velmi často nevybíravá, nátlaková hra bez pravidel, kde platí jediné - silnější bere. Zastrašování, uplácení, vydírání a další podobné kratochvíle tak dnes často suplují mravenčí práci při sběru argumentů, podkladů a faktů, jak se na poctivý lobbying sluší. Protože to je podstata lobbyingu. Shromažďování, třídění a vyhodnocování informací sloužících k rozhodování zákonodárců.

Nejsem placeným agitátorem agentur, které se lobbyingem zabývají (všimněte si prosím, že až na čestné výjimky to žádná veřejně nepřizná...). Dokonce ani nejsem naivní Don Quijote přesvědčený, že jen silou svého dřevce donutím svět otáčet se proti zavedenému pořádku. Jen jsem měl vzácnou příležitost seznámit se během přípravy semináře PR Klubu na téma Lobbying se zajímavými lidmi a jejich pohledem na věc. A kupříkladu prezentace projektu Domácí násilí, který realizuje občanské sdružení Bílý kruh bezpečí, byla nejlepší případovou studií účelného propojení PR a lobbyingu, jakou jsem kdy viděl. Rád bych všem lektorům semináře touto cestou poděkoval.

Mým oborem je PR. Lobbying vnímám jako jeden z komunikačních nástrojů, s nimiž pracujeme, pokud se nám to hodí. Pravda, nic jiného mi nezbývá. Na "vyčůránka" jsem byl vždycky trochu srab, zatímco k "přečůrávání" druhých mám při bezmála dvou metrech výšky docela výhodné fyzické dispozice.