Mánička, nebo kravaťák?

16.06.2014

Síla prvního dojmu rozhoduje o vzájemných sympatiích či antipatiích v sedmi případech z deseti. Přičemž z těch zbývajících tří jsou dva profesionálové, kteří se dokážou nad nesympatie povznést, a jeden asociál, který netuší, že něco jako "sympatie" existuje, a je mu to úplně ukradené.

Tenhle bonmot jsem četl před pár lety v brožurce vydané k semináři na téma "Jak působit na druhé lidi". Nevím, jestli ta čísla sedí. Obecně je to určitě pravda. Prvním dojmem z druhých lidí se necháváme ovlivňovat častěji, než si uvědomujeme.

Nuda na oslavě

Připomněl jsem si to nedávno na oslavě narozenin jedné známé. Byl tam i vlasáč, zarostlý, kalhoty i triko už měly nejlepší roky za sebou. O deodorantech nejspíš nikdy neslyšel. A přestože se s ním hostitelka přede všemi vřele přivítala, většina přítomných nažehlených hostů se ho evidentně stranila.

Chlapík vypil pár drinků, 20 minut pokecal u baru s oslavenkyní, a asi po hodině a půl odešel, aniž by to někdo zaznamenal. Zatímco ostatní se vesele bavili, přecházeli od skupinky ke skupince a čile se seznamovali.

Až ex-post jsem se dozvěděl, že šlo o úspěšného malíře, který přijel s gratulací až z Nizozemska.

Ladíme se navzájem

Vím, že nad podobným tématem jsem se zamýšlel už nedávno. Pořád mi ale vrtá hlavou, kde se všechny ty předsudky a komunikační stereotypy v nás berou. Z čeho to plyne, že jen tak od pohledu odsoudíme druhého člověka k nezájmu na okraji našeho zorného pole.

Často dostávám otázky, kde se v lidech kolem nás bere tolik agrese, útočnosti, konfliktnosti. Proč se tak často setkáváme s tím, že něco říkáme, a něco jiného si myslíme.

Odpovídám, že si to mimo jiné do určité míry způsobujeme sami právě tím, že druhé lidi soudíme dříve, než mají příležitost ukázat, jací opravdu jsou.

A oni se tak víc a víc zavírají v sobě, berou okolní svět jako nepřátelské prostředí a podle toho se k němu (a k nám) chovají. Bez ohledu na to, že k té ostražitosti a útočnosti je přivedl někdo jiný, ne my.

Vždycky si zároveň vzpomenu na svoje "vlasaté" roky a několik krásně svobodomyslných a muzikantských let zhruba mezi lety 1986 až 1993. Originální fotky z té doby jsem bohužel (nebo naštěstí?) kromě této jediné neuchoval.

Tak jsem se alespoň pokusil o dobovou rekonstrukci...

Najali byste si mě jako konzultanta na komunikační dovednosti? :)