Nevěřte tomu, co vidíte

27.08.2018

Máme tendenci věřit tomu, co vidíme. Říkáme tomu "zkušenost na vlastní oči". Chceme vidět "realitu", například v televizi, na fotkách... Přitom je to ale nesmysl. Není nic tak klamajícího, jako jsou naše oči. 

Mám krásný příklad. Tuhle fotku skupinky na první pohled docela sympatických, tančících mladíků z Afriky. 

S dovolením jsem si ji ofotil v MfD z 23.8.2018.

Viděné v souvislostech

Tu fotku jsem schválně ořízl. Tím jsem odstranil souvislosti. Pokud se budeme dívat nezaujatě, vnímáme jenom to, co vidíme. Černošské mladíky, kteří se radují, tančí... Prostě mají radost ze života. 

Nevíme, kde jsou, proč se radují, co se odehrává okolo nich. Vidíme jenom výřez reality. Abychom tuhle obrazovou informaci správně pochopili, je nutné znát souvislosti. Tak vám je teda nabízím.

Jde o skupinku Afričanů, kteří za pomoci násilí překonali hraniční zábrany a nelegálně se dostali z Maroku na území španělské enklávy Ceuta na severu Afriky. Podrobnosti třeba tady...

Použili nehašené vápno, kyselinu, ostré předměty. Několik strážců hranice zranili.

Proč se radují? 

Jen fabuluju, s žádným z nich jsem nemluvil. Ale předpokládám, že se těší na lepší život v Evropě. Možná na úžasný dotační a podpůrný systém v Evropě, o kterém jim v jejich zemi básnili.

Pořád působí ten obrázek tak sympaticky?

Předpokládám, že vím...

Nesoudím to, co udělali. Neznám jejich osudy. Nevím, jestli jejich životní situace ospravedlňuje to, co se stalo. 

Chci jen upozornit na jednu z nejčastějších chyb v komunikaci

Chování a komunikaci druhých lidí posuzujeme na základě toho, že předpokládáme, že jim rozumíme. Často jen na základě to, co vidíme. Nebo slyšíme. Přitom ale neznáme souvislosti, neznáme pozadí. 

Pozor na to!