Pilulky za to nemůžou

18.11.2014

Za chyby v komunikaci hormonální antikoncepce nemůže.
Pokud vím, tak se tím žádný specializovaný vědecký tým nezabýval a nevyvrátil to. I když - kdo ví.

Nesmírně mě baví zprávy o tom, jak "vědci tam a tam zjistili, že...". Fascinuje mě, čím vším se vědecké týmy po celém světě dokážou do nejmenších detailů zabývat.

Zjistili třeba, že brouk hovnivál má v hlavě cosi jako GPS navigaci, díky které i v naprosté tmě valí nocí svou kuličku neomylně přesně ke svému úkrytu.

Nebo že jev, obecně zvaný tunguský meteorit, pravděpodobně nezpůsobil gigantický roj komárů, kteří se vlivem slunečního záření a sebeohřívání prudce vznítil. Nebo že...

Zkrátka těch pozoruhodných a dechberoucích úspěchů vědy je rok co rok dlouhá řada.

Že by za to mohly tabletky?

Dneska jsem se dozvěděl, že "za špatnou volbu partnera může i hormonální antikoncepce". Že ty pilulky ovlivňují jinak téměř neomylnou schopnost žen rozeznat mezi tisíci objekty geneticky nejvhodnějšího samečka do té míry, že šlápnou vedle. A že si klidně i opakovaně vyberou k páření jedince, kterému by se, nejsouc pod vlivem, zcela jistě obloukem vyhnuly.

Ovlivňují nás na pohled neškodné medikamenty nejrůznějšího určení i
v jiných oblastech?!

Deformují naše chování, mění naše komunikační návyky, zatemňují nám mysl při rozhodování o reáliích každodenního života? Když vybíráme nové auto, nejrychlejší půjčku, nejlevnější jídlo, cestu vpravo, nebo vlevo, místo k životu, způsob obživby, oranžové, modré, zelené, nebo jinak barevné politiky...?!

Bylo by jistě snazší svést všechny naše chyby na výdobytky farmaceutického průmyslu. Skutečnost ale nejspíš mnohem víc osobní.

A jelikož se zabývám především komunikací, dobře vím, že i chyby
v komunikaci děláme především my sami, bez ohledu na hormonální a jiné preparáty. Málo nasloucháme druhým, jsme příliš fixovaní na náš osobní pohled na věc, jsme málo tolerantní vůči jinakosti druhých, neteční k potřebám jiných lidí, málo vnímaví k vlastním chybám. A přespříliš tolerantní
k vlastní neochotě ty chyby si přiznat.

Možná by to chtělo nějakou pilulku... ;-)