Pojďte zmizet beze stopy (2)

14.12.2017

Tak jak se tak dívám, návod na zmizení zajímá velkou spoustu z vás :) Pro pokračování bylo 98 % hlasů, to mě těší :)

Jaký postup tedy Frank Ahearn doporučuje? Podotýkám, že jsem lovil na internetu a na jeho webovkách.

Největší chybou je podle Ahearna pokus o změnu totožnosti. Padělané doklady není možné otestovat jinak, než se jimi prokázat. A riziko, že při tom falzifikát nějaký úřad, nebo vyšší moc odhalí, je obrovské. A navíc je krádež identity trestná všude ve světě. Proto si nechte svůj pas i identitu.

Pokud chcete zmizet, musíte se smířit s řadou změn v dosavadním způsobu života. A taky na nová pravidla, povinnosti a omezení.

Myslete na to, že lovci lebek brilantně lžou a tak zjistí téměř všechno, co se dá. Abyste jim i přesto i dnešním on-line světe zmizeli, musíte se držet následujících tří kroků.


1. Vymažte všechny stopy.

To mi připadá nejšílenější. Vždyť si jen vezměte, kde všude jsme každý od-line zaregistrovaný, čeho všeho jsme členy... A to všechno je třeba co nejdůsledněji smazat. Účet na Facebooku, LinkedInu, členství ve fan klubech, klubové karty vašich oblíbených značek, Dé-Emkem počínaje a Volvo klubem konče, předplatné časopisů, permanentky do bazénu, nebo do fitka... Všechno. Pokud máte v plánu zmizet, doporučuji začít tím, že si uděláte seznam všech svých registrací, na které si vzpomenete.

Pozor taky například na různá potvrzení a recepty od lékařů. Musíte je dobře schovat, nebo po použití hned zničit. Podle nich vás slídiči přes ordinace lékařů taky snadno najdou.

Zákeřný může být modem vašeho počítače a internetový prohlížeč. Zůstávají v nich skryté stopy. Všechno je třeba důsledně zresetovat, nebo zničit.

Na úřadech stopy nevymažete. Před těmi je nutné důsledně naplnit bod 2.


2. Vytvořte síť slepých uliček.

Když hledače zavalíte horou práce a hledání, navíc úplně zbytečného, tak je to může natolik znechutit, že to vzdají. Nebo jim to práci natolik prodraží, že se pátrání vzdají z ekonomických důvodů.

Skvělé je prý třeba fingované stěhování. Vyberte si novou lokalitu, pověřte makléře, ať vám něco vyhledá. Ideální je, když si třeba ve vaší bance ověří, že na nové bydlení máte. Zřiďte si tam poštovní schránku, založte účet na pobočce banky, přihlaste se k telefonnímu operátorovi.... Prostě aby to co nejvíc vypadalo vážně. A pak se nastěhujte někam hodně daleko.

Další bezva finta je, když si někde založíte účet s platební kartou, kterou ale přenecháte někomu ze svých známých. Ideálně když hodně cestuje. Může trvat roky, než to někdo rozluští.

Pokud jste třeba odbírali nějaký časopis, nechte ho posílat někomu jinému, samozřejmě co nejdál od vás.Dobré je odstěhovat se někam, kde bude práci detektivů komplikovat třeba jazyková bariéra a odlišné prostředí. Ale pozor - nejlépe mezi lidi se stejnou barvou pleti, abyste snadněji zapadli. Běloch na černošském ostrově je jako pěst na oko.

Klamné stopy dávejte i při samotném stěhování. Najměte třeba na den stěhování ještě jedno auto a nechte ho třeba odvézt vaše nepotřebné věci někam do bazaru, nebo na uskladnění. A sami vyražte opačným směrem. A jeďte oklikami.

Čím víc takových návnad vymyslíte a zrealizujete, tím líp.


3. Žijte úplně nový život.

V novém životě uprchlíka před dosavadním životem na vás čeká řada dalších úskalí. Je lepší, pokud máte do konce života vyděláno. Ušetříte si starosti s prací. Kamkoli totiž nastoupíte, budou vás chtít osobní údaje, které půjdou vystopovat.

Pokud musíte vydělávat, máte dvě možnosti. Pracovat načerno a nechat se vyplácet v hotovosti bez registrace. Jde to, ale má to svoje rizika. A nebo aspoň změňte profesi. Abyste nebyli vystopovatelní podle svého oboru. Zaměstnavatel vás sice zaregistruje, ale když za sebou necháte dostatek falešných stop, tahle informace může zapadnout.

Dobré je založit si firmu na jméno nějakého známého, který nebude podezřelý. Na tuhle firmu si pak pronajmout bydlení, platit účty za elektřinu, vodu atp.

Poštu zásadně vybírejte přes pronajímatelné P.O. Boxy, k telefonování používejte jiný telefon a anonymní předplacené SIM karty. A obojí často měňte.

Plaťte výhradně v hotovosti, nebo přes předplacené karty, které nejdou jednoznačně identifikovat.

E-mailové schránky použivejte jen jednou. Založte, odešlete, co potřebujete, a schránku smažte.


Celé to je jako z bondovky. Nikdy jsem to nezkusil a zatím to rozhodně nemám v úmyslu :) Ale dává mi to to smysl.

Žijeme ve světě, kdy není tak snadné, jen tak zmizet a nic po sobě nezanechat. Stopy necháváme, kamkoli se hneme. Kdo se chce přesto dokonale vypařit, musí pro to něco obětovat. Čas, peníze, zvyky, přátele...

Takže tolik. Mazec, co?

A já se znovu ptám. Jak byste se asi citili?