Prolog

02.01.2018

Čeká mě výzva jako hrom. Něco, co jsem ještě nikdy neudělal. Veřejně, pod vaším dohledem, otestuju a změním svoje celoživotní návyky.

Je mi 47 let, takže by se dalo říct "starý pes", který se už nové kousky nenaučí. Přesto, nebo právě proto do toho jdu.

Rozhodl jsem se připojit k projektu Svět bez stížností.

Princip je jednoduchý. Na ruku si navléknu fialový náramek a kdykoli si budu na nèco stěžovat, náramek si přendám na druhou ruku. Cílem je vydržet 21 dnů bez toho, abych si stěžoval - a tím si vytvořil nový životní návyk.

Buďte u toho se mnou

Přihlašte se k odběru novinek a já vám osobně pošlu odkaz na každý nový článek mého deníku.


Ta myšlenka se mi líbí.

V podstatě říká:
Současný svět je přesycený negativismem. Pořád jsme s něčím nespokojení. Na něco si stěžujeme. Něco se nám nelíbí. Jako bychom zapomněli vidět kolem sebe to hezké a dobré a to, co se nám povedlo, a tím si vlastně programujeme do života další a další důvody ke stížnostem. Když svoje myšlení a vidění světa změníme, můžeme změnit i cokoli kolem nás. Své životy, zdraví, vztahy, práci, finanční situaci, můžeme pomáhat.

A s tím souhlasím.


Taky ale trochu frajeřím sám před sebou.

Od roku 1991, kdy jsem zažil první seberozvojový trénink, se snažím důsledně držet principů pozitivního myšlení. Řadu let se jako kouč a trenér komunikace opírám o pravidla komunikace bez násilí, zaměřené na dosažení dohody, ne na vítězství za každou cenu.

A hlavně. Razím zásadu, že komunikace zaměřená na společný prospěch, na oboustrannou výhru, je klíčem k úspěchu v osobním i pracovním životě. Tuhle zásadu předávám v různých podobách dál a touhle zásadou se (co mi síly stačí) řídím každý den.

Někde v hloubi duše si proto říkám, že by takovýhle test nestěžování měl být pro mě hračka. Že ho určitě zvládnu.


Objednal jsem si tedy knížku i s "nestěžovacím náramkem", symbolem projektu, a mentálně se připravuju na to, co mě čeká.

Buďte u toho se mnou.

Sledujte den za dnem moje zkušenosti a postřehy.

Svým způsobem se před vámi svléknu z kůže. Povedu si veřejný "nestěžovací deník", ve kterém poctivě přiznám každý prohřešek proti pravidlům a přendání náramku, i důvody, které k tomu vedly.

A slibuji, že se s vámi podělím o všechno, co mě při téhle zkoušce napadne.

Na viděnou zítra!